poniedziałek, 9 maja 2016

Matka Boska w dziejach Polski

Miesiąc maj sprzyja popołudniowym wędrówkom po okolicy.  Mijamy przydrożne kapliczki i często zatrzymujemy się przy nich na modlitwę Litanii Loretańskiej. Lista świąt i uroczystości Maryjnych oraz ilość tych kapliczek, i poświęcenie miesiąca maja Matce Bożej  otwiera nam oczy na wielkość kultu Maryi w Polsce. Zagłębmy się więc w jej obecność w naszym kraju i jej towarzyszenie dziejom Polski, które rozpoczęło się już w X wieku, wraz z chrztem Mieszka I.

Dla wielu osób najstarszym wyrazem czci Polaków jest grzmiąca w uszach dzięki sienkiewiczowskim Krzyżakom: „Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja! /Twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja,/ Zyszczy nam, spuści nam. /Kiryjelejzon.”. Pieśń pochodzi jednak dopiero z XIII i XIV wieku i jest niewątpliwym dowodem na ogromny kult Maryi w Polsce, do tego stopnia, że wyśpiewują ją kolejne pokolenia Polaków w XXI w. Możemy jednak znaleźć w historii i tradycji Kościoła w Polsce wcześniejsze przykłady wiernych, którzy życie poświęcili Matce Bożej i rozsławili jej imię w naszym narodzie.


W 1079 roku biednemu pasterzowi objawiła się Maryja przy drodze. Dziś miejsce to znamy jako Górka Klasztorna i jest ono jednym z pierwszych sanktuariów ku czci Matki Chrystusa w Polsce.  150 lat później powstała podhalańska parafia Ludźmierz, gdzie niedługo potem pewien węgierski kupiec ofiarował słynącą z łask figurę Matki Bożej. Została ona wiele wieków później koronowana przez kardynała Wyszyńskiego. Już w  1384 roku książę Rusi Władysław Opolczyk uznał, znajdujący się w  Częstochowie obraz Matki Boskiej za cudowny – co dało początek sanktuarium do dziś stanowiącego serce i skupisko czcicieli Maryi w Polsce. Nadal odbywają się tam pielgrzymki a codzienny Apel jest emitowany przez wiele mediów na cały świat.


Nieco później rozpoczyna się w dziejach Polski okres panowania króla Jana Kazimierza, który stanął w obliczu klęsk wywołanych najazdem wojsk szwedzkich na Polskę. Decyduje on, że ratunkiem może okazać się złożenie ślubów Matce Boskiej. 1 kwietnia 1656 roku klęka więc przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej ze słowami: „Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. Tak samego siebie, jak i moje Królestwo polskie (…)”. Maryja staje się od tego momentu Królową Polski, chociaż jak podaje S. Szafraniec w kwartalniku 'Homo Dei' już od XV w. nazywano ją „Królową Narodu Polskiego”. Maryja była obecna w sercach walczących pod Grunwaldem w 1410, zatem niewiele mógł Sienkiewicz pomylić się w swojej powieści. Zresztą z myślą o Maryi, a nie tylko obronności kraju, Konrad Mazowiecki sprowadził Zakon Najświętszej Maryi Panny do Polski w 1226 roku.


Lista objawień Maryjnych w Polsce jest długa, do najważniejszego z nich ks. Dawid Pietras w swoim kazaniu z  2.05.2015 zalicza objawienie się Maryi wraz ze św. Stanisławem Kostką włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinelli: „Zakonnik podczas modlitwy pytał się Maryi, jaki wezwaniem w litanii loretańskiej chce być czczona? Odpowiedziała mu: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to Królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. 

Podobnie na Wawelu w 1610 r. w obecności króla Polski, Maryja mu powiedziała: „Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do Mnie za nimi o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie”. ” Innym ważnym wydarzeniem, była msza przed bitwą pod Wiedniem, w której uczestniczył król Jan III Sobieski. Król modlił się przed obliczem jasnogórskiej Królowej, a kapłan miał mu powiedzieć: „Janie zwyciężysz!”. Maryja ujawniła się także w bitwie pod Chocimiem, gdzie miała powiedzieć: „modlitwy wasze zostały wysłuchane”. W XVIII wieku Matka Boska przyczyniła się do uzdrowień w wielu parafiach Polski , dzięki czemu zaczęły powstawać nowe sanktuaria jak chociażby w Matemblewie.

W XVII wieku na Ostrej Bramie w Wilnie został wystawiony obraz reprezentujący Maryję, będący inspiracją do umieszczenia Matki Jezusa w epopei narodowej dla Mickiewicza. Szczególny kult wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej rozpoczął się po najeździe moskiewskim na Wilno. Dowodem na to jak wielce Maryja wpisała się w historię naszego narodu, może być fakt iż bardzo wielu z nas potrafi wyrecytować słowa inwokacji: „Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy/ I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy/ Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!/ Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem”. Niedługo potem, Ostra Brama stanie się miejscem manifestacji patriotycznych, zwłaszcza w okresie zaborów, podziału Polski i ostatecznie oddzielenia Wilna od Rzeczpospolitej, stanie się sercem Polaków na Litwie.

W latach 1850-52, Matka Boża dała wyraz nierozerwalnej łączności z państwem Polskim, kiedy to objawiła się Mikołajowi Sikatce w okolicach Lichenia wraz z białym orłem w koronie na ręku. Do dziś mamy tam ogromne sanktuarium osławione łaskami i cudami. Jak podaje Marta Wielek z portalu Opoka, w 1860 r. na Wiktorówkach „Marysia Murzańska ujrzała Matkę Bożą (…) Prosiła też, żeby przekazać dorosłym wezwanie do nawrócenia i pokuty. ”

W 1877 roku, Maryja swoją obecnością wspierała Polaków podczas zaborów – objawiła się w Gietrzwałdzie trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej, zapowiadając że opuszczone i zniszczone świątynie wkrótce otrzymają kapłanów, ze słowami: „Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was” ..  Po zakończeniu I wojny światowej, Polacy upadli na duchu. Biedni i wycieńczeni, tracili wiarę. Zauważył to wg k. Pietrasa, św. Maksymiliana Maria Kolbe, który założył  bractwo Rycerzy Niepokalanej i rozwijał kult Matki Boskiej w 1917 roku, co wielu ludziom dało nadzieję na zmiany w kraju. Przy okazji warto zwrócić uwagę na drugie imię św. Kolbego. Imię Maria do roku 1961 było najpopularniejszym imieniem w Polsce, nadawanym zarówno kobietom jak i mężczyznom, a w ostatnich latach imię to nieprzypadkowo znów nadaje coraz więcej par swoim dzieciom. 
Podczas wojny z Armią Czerwoną, Maryja również wspierała naród Polski w walce z ateizmem nadchodzącym z bolszewickiej Rosji. Znany jest nam wszystkim obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”, który reprezentuje zjawianie się Matki Boskiej na niebie w czasie oblężenia Warszawy w 1920 roku. Jak mówią podania, tylko obecność Matki Bożej, wlała w serca żołnierzy odwagę i ducha, by zwyciężyć zalewającą Polskę armię i powstrzymać po raz kolejny falę ateizmu.
Podczas II wojny światowej Maryja była jedynym wsparciem dla tysięcy prześladowanych Polaków i innych męczonych przez niemiecką a potem radziecką armię. W 1938 roku Matka Boża przestrzegła Rozalię Celakównę - „idzie na was Boża kara, potrzeba ofiary za Polskę i cały świat”.  Warto nadmienić, że 16 kwietnia br. zmarła wizjonerka Władysława Papis z Warszawy, której Maryja i Chrystus objawiali się 13 razy na Siekierkach w czasie Powstania Warszawskiego, którego klęskę przepowiedziała. Maryja wlała jednak w serca 13-letniej Władzi i jej otoczenia nadzieję, tłumacząc że wkrótce wojna się zakończy. W wielu obozach pozostają już jako obiekty muzealne – różańce zaplatane przez więźniów obozów zagłady z najróżniejszych przedmiotów. W wielu miastach po wojnie odżywał kult Maryjny. Przykładem może być Wejherowo, posiadające cudowny obraz Matki Bożej na księżycu pochodzący z II połowy XVII w. Kiedy odsłonięto go uroczyście w 1953 roku o. Salwator Augustyniak głosił: "Albowiem obecnie nadchodzi czas, aby odnowić dawny kult Matki Bożej, o którym słyszeliście od swoich przodków, że tutaj w Wejherowie, był on zawsze żywy za czasów dawnych zakonników, wypędzonych przez Prusaków w 1875r", o czym informuje o. Pius Turbański OFM.


Nie tylko objawienia kojarzą nam się z cudownym działaniem Najświętszej Panienki. Warto przypomnieć, że wiele figurek i obrazów uwieczniających ją, przetrwało wojny, zniszczenia świątyń i pożary. Przykładem może być uważana za Królową Morza i Kaszub – Matka Boska Sianowska, której figura bez szwanku przeszła dwa pożary.

Śluby Jana Kazimierza zostały odnowione po 300 latach przez kardynała Wyszyńskiego na Jasnej Górze, a potem ustanowił on Maryję główną patronką Polski. Tradycję tę kontynuował Jan Paweł II, który zawierzył Polskę Jasnogórskiej Pani w 1979 roku, wówczas też jak mówi Wacław Walecki na Rzeczpospolitą zstąpił: „pierwszy rozbłysk wolności”. To wtedy Jan Paweł II powiedział Maryi „Totus Tuus, oddaję Ci cały Kościół wszędzie aż do najdalszych krańców ziemi” i dobrowolnie oddał się w jej niewolę, wraz z całym polskim narodem. Nie sposób przemilczeć, że być może dzięki temu aktowi oddania w 1981r. Matka Boska przyczyniła się do uratowania polskiego papieża, po s zamachu 13 maja.

 Długo możnaby wymieniać przykłady roli Maryi w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej. Lista poświęconych Jej parafii, pieśni, uroczystości i objawień, mogłaby być przedmiotem niejednej książki. Pewne jest to, że odkąd wiarę katolicką zaszczepił na ziemiach Polan Mieszko I, nieustannie mamy dowody na działanie łaski Matki Boskiej i fakt, iż szczególnie upodobała ona sobie nasz naród.