piątek, 1 listopada 2019

Chodakowska nie obchodzi Halloween*

Generalnie życie i opinie celebrytów mnie nie interesują. Zupełnie nie rozumiem ich manii wypowiadania się na miliony tematów i udawania autorytetów - ale. Większość youtuberek makiajażowych po urodzeniu dziecka rozpoczyna cykl: "wychowanie dziecka porady" itp 


 Tak jakby oddychanie czyniło kogoś ekspertem od powietrza, a urodzenie dziecka było wyczynem, z którym do dziś nie można było sobie poradzić. Błądząc jednak po internecie natykamy się na takie opinie i wypowiedzi. Ta, którą dziś przeczytałam natchnęła mnie do wpisu. Chodakowska to osoba sukcesu - niezaprzeczalnie dobra w gimnastyce zwanej dziś fitnessem, zdecydowanie dobra buisnesswoman, która zbudowała imperium filmów instruktażowych do ćwiczeń w domu a także sklep z żywnością. 

 Co ma to wspólnego z opiniowaniem Halloween - nic. Nie da się jednak zaprzeczyć że tysiące kobiet namiętnie śledzi tę postać i porządkuje swoje życie wg jej przepisów. Stąd - moje wyrazy uznania, że pani Chodakowska dzieli się też niepopularnymi tradycjami i opiniami. Przeczytajcie sami. Uważam, że powiedziała mądrze i zgadzam się z jej podejściem. Na co dzień w szkole rozmawiam z dzieciakami, które mówiły mi że będą kolędować w to Halloween - rozumiem je - to rodzice wpoili im, co jest właściwe a co nie. 

To rodzice wybrali dla nich taką rozrywkę. Gdzie bowiem dzieci czerpią wiedzę o Halloween* ? Czy po obejrzeniu jednego czy dwóch amerykańskich filmów narodziłby się w nich pomysł przebierania i krążenia po osiedlu ? Przecież jako dzieci też oglądaliśmy amerykańskie filmy, ale zbieranie cukierków dzień przed wszystkimi świętymi nie przyszłoby nam do głowy - nasi rodzice nawet gdyby - wybiliby to z niej nam. 


 Dziś natomiast polscy rodzice w Polsce sami decydują dzieci wypuszczać ubrane za diabełki/zombie/potwory po to, by kultywować zachodnie tradycje. Mania "Dni Dyni" natomiast ogarnęła szkoły , w których niby Hallooween* nie - ale bliżej nieokreślone święto grubego warzywa, mało popularnego w Polsce - już tak. Śmieszne to. Zostawiam Was z wpisem Chodakowskiej, a osobiście wyrażę tylko taką nadzieję, że dzieci tych halloweenowych* nowomodnych będą na ich groby przychodziły przynajmniej raz w roku. 


 *pisownia Halloween niespecjalnie mnie interesuje - z góry przepraszam bardziej wyczulonych

 

Analiza zamachu bombowego w Madrycie 2004 r.


Raport analityczny dot. zamachu w Madrycie 11 marca 2004 roku.



Spis treści

1Wstęp

2Przebieg zamachu

3Środki użyte przez terrorystów

4Przyczyny zamachu

5 Aneks – zestawienie danych z zamachu

6. Bibliografia

1 Wstęp
Zamach w Madrycie z 11 marca 2004 roku, trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii, był największym atakiem islamskich ekstremistów w Europie. W wyniku eksplozji bomb umieszczonych w 4 pociągach, zginęło 191 osób, ok. 2000 zostało rannych.
Do zamachu przyznała się Brygada Abu Hafs al Masriego. Grupa użyła 14 ładunków wybuchowych. W wyniku zamachu, wybory generalne z 14 marca wygrała opozycyjna PSOE z Jose Luisem Zapatero na czele, czego nie wykazywały sondaże sprzed 11.03.2004.


2 Przebieg
W czwartek o godzinie 7:37 czasu lokalnego dochodzi do wybuchu na stacji Atocha w pociągu C-1/21431 na trasie Alcala de Henares – Alcobendas, jadącego z miejscowości Alcala de Henares oddalonej 35 km od Madrytu. Z czterech bomb umieszczonych w wagonach nr 1,4,5,6 wybuchają trzy. O godz.7:39 na stacji Atocha-Tellez wybuchają 4 bomby, zostawione w wagonach nr 1,4,5,6 pociągu C-1/17305CA( spóźniony) na trasie Alcala de Henares - Chamartin . 

Minutę po pierwszym wybuchu na stacji Atocga, dochodzi do eksplozji na stacji El Pozo w pociągu C-1/21435 na trasie Guadalajara – Alcobendas( cztery bomby w wagonach nr 4 i 5 w tym dwa niewypały). Równocześnie wybucha bomba w czwartym wagonie jadącym trasą Alcala de Henares – Prince Pio w pociągu nr C-7/21713.


Angel Acebes, szef MSW, w swoim wystąpieniu o godzinie 11 ogłasza rozpoczęcie śledztwa.

W południe zbiera się gabinet kryzysowy, na którym zamachy zostają przypisane ETA. Hipoteza ta zostaje upubliczniona przez Acebesa w kolejnym wystąpieniu po godzinie 13. Dopiero o godzinie 20:20 Acebes ogłasza otwarcie drugiej(islamskiej) linii śledztwa. Tego samego dnia wieczorem agencja Reutersa informuje o mailu, w którym do zamachu przyznaje się Brygada Abu Hafs Masriego. Następnego dnia o 16:04 rządowi zostaje przekazany raport dotyczący maila, w którym służby negatywnie się do niego ustosunkowują. W sobotę 13 marca policja otrzymuje wiadomość o kasecie video na której rzecznik Al-Kaidy na Europę Abu Dujan al Afgani przyznaje się do zamachu.


3 Środki
3.1 Skład i pochodzenie bomb
Do produkcji bomb użyto materiału wybuchowego Goma 2. Materiał ten jest wykorzystywany w górnictwie i przemyśle wydobywczym. W wyniku śledztwa hiszpańskich służb ustalono, że materiał – 100 kg sprasowanego dynamitu pochodził z kopalni Caolines de Merilles. Organizatorom materiał sprzedał, pracownik kopalni- Emilio Llane. Do każdej z bomb, oprócz materiału wybuchowego, dokładano gwoździe w celu zwiększenia zadawanych szkód. W produkcji ładunków posługiwano się także używanymi w górnictwie detonatorami, głównie miedzianymi oraz aluminiowymi. Jako zapalnika użyto telefon komórkowy na kartę.
Ładunki wybuchowe zostały najprawdopodobniej umieszczone w wagonach bezpośrednio przed zamachem. Świadczyć mogą o tym zeznania świadków. Jeden z nich, Luis Garrudo, dozorca osiedla niedaleko stacji Atoha zeznał policji, że 11 marca rano zauważył białą furgonetkę Renault Kangoo, z której wysiadło trzech mężczyzn, ubranych w zbyt grube, jak na słoneczną pogodę ubrania. Kierowca i dwaj pasażerowie mieli białe czapki i szaliki, zasłaniające twarze. Jeden z nich z torbą lub plecakiem udał się w stronę baru, prowadzącego do stacji, gdzie świadek stracił go z oczu.
Synchronizacja ataków została dokładnie przemyślana. Według planu pociągi C-1/21431 i C-1/7305CA miały wjechać równocześnie na stacje. Siła połączonych eksplozji bomb, umieszczonych w obu pociągach, zdaniem ekspertów, mogłaby doprowadzić nawet do zawalenia się szklanej kopuły dworca, co znacznie zwiększyłoby liczbę ofiar ataku.
Skład Atocha - pociąg typu 446. Pojemność 1452 miejsc(408 siedzących i 1044 stojących), przewoził ok 600 osób. 40% jego powierzchni zajmowali pasażerowie. Ok. 100 pasażerów przypadało na wagon. Bomby wybuchły w 3 wagonach, wybuch dotknął ok. 300 osób. Spośród nich 29 osób zginęło na miejscu (10%), od ran zmarło 170 (56%), co daje 66%. Nie było jednoczesnych wybuchów, więc pasażerowie, słysząc pierwszą eksplozję w 6stym wagonie, zaczęli uciekać, drzwi były otwarte. Martwi na miejscu to pasażerowie jak i  osoby oczekujące na peronie. Średnio, każda bomba zabiła 10 osób, raniła 56.
Skład Tellez: typ 446 70% miejsc było zajętych. Wiózł ok. 165 pasażerów/wagon. 4 bomby wybuchły w 4 wagonach. Pociąg zatrzymał się, niektóre bomby mogły być synchroniczne.



3.2     Rozmieszczenie bomb
3.21 Wagony ATOCHA
 Trzy bomby  umieszczono przy składanych fotelach pod drzwiami wagonu. Pociągi na stacji Alcalá  miały ponad 5-minutowy postój, przy otwartych drzwiach. Rozmieszczenie bomb w wagonach było identyczne (Rys .1-schemat wagonów i umiejscowienie bomb). Składane siedzenia mają panel, po wybuchu powodujący dodatkowe obrażenia pasażerów (Zdj 1).

3.22 Wagony TÉLLEZ
Układ bomb w tym konwoju jest mniej regularny (Rys2), mogły być więc podkładane, gdy pociąg już jechał, a liczba pasażerów w poszczególnych wagonach utrudniała podłożenie pakunków. Materiały wybuchowe w wagonie 1, były umieszczone w półce bagażowej nad siedzeniami (Zdj2).
W wagonie 4C na podłodze obok drzwi(Rys.3)
W wagonie 5C – w drzwiach n a drugim piętrze (Rys.4)
A w 6C – przy siedzeniach (Rys 5)
3.23 Skład El Pozo: dwukondygnacyjny, 2 bomby w górnej części pociągu (Rys 6)
3.24 Sta Eugenia (Rys 7) pojedyncza bomba, dla jego spowolnienia.



4Przyczyny
Operacją kierowali Rabej Osman el Sayed Ahmend ,,Egipcjanin” oraz Amer Azizi. Jako bezpośrednich autorów zamachu ustalono wielu drobnych przestępców. Wielu z organizatorów było pod obserwacją lub wcześniej notowanych. Atak był realizacją celów wpisanych w strategie świętej wojny, mających doprowadzić do wycofania państw europejskich z Iraku i Afganistanu. Według informacji zebranych w czasie śledztwa, islamiści planowali atak na jedno z trzech państw sojuszniczych USA: Hiszpanię, Polskę lub Wielką Brytanie. O wyborze Hiszpanii zadecydowały najprawdopodobniej względy organizacyjne i słabość służb bezpieczeństwa, głęboka integracja ludności muzułmańskiej oraz represje ze strony rządu jakich doświadczali muzułmanie po ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Istotne znaczenie mogła mieć też chęć odzyskania Al-Andulas(الأندلس) – historycznej ziemi muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim. Nie udało się ustalić czy data ataku była celowo związana z datą wyborów w Hiszpanii.



5 Aneks
5.1Zamachy z 11 marca – zastawienie danych
STACJA Atocha Atocha-Tellez El Pozo Sta. Eugenia
NR POCIĄGU C-1/21431 C-1/17305CA C-1/21435 C-7/21713
TRASA Alcala de Henares - Alcobendas Alcal de Henares - Chamartin Guadalajara - Alcobendas Alcala de Henares – Principe Pio
ODJAZD Z ALCALA 07.00 07.05 07.10 07.15
GODZINA WYBUCHU 07:37-07:38 07:39 07:38 07:38
BOMBY 4bomby, wagony nr 1,4,5,6 4bomby, wagon nr 1,4,5,6 4 bomby,wagony nr 4,5,? 1 bomba, wagon nr 4
NIEWYBUCHY 1 x 2 x
Źródło: Z. Jakubowska Madryt 11 marca
5.2
Wykres poparcia poszczególnych partii w Hiszpanii 1977-2008.

Źródło:


5.3 Ryciny




 Rys 2





Rys 6           Pociąg El Pozo i rozmieszczenie bomb

Rys 7 Sta Eugenia

 
 




5.4 Zdjęcia


 




Zdj 3 Atocha widok z satelity


Autorzy analizy, studenci BW: Karolina Pierzak, Lidia Zdzitowiecka, Jakub Łachnowicz

6. Bibliografia:
v  Z.Jakubowska Madryt 11 marca.